Jak czyścimy – continue 2

Jak czyścimy

Etapy czyszczenia wykładzin dywanowych

1. Rozpoznawanie włókna wykładziny oraz dobór odpowiednich środków i odplamiaczy

Na tym etapie rozpoznajemy rodzaj materiału, aby dobrać odpowiednie środki chemiczne oraz odplamiacze. Wykonujemy również test na stabilizację kolorów, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

2. Dogłębne odkurzanie wykładziny

Ten etap niestety jest pomijany przez wiele firm, ponieważ wychodzą z założenia, że brud i tak zostanie odessany na mokro. Błąd! Odkurzanie wykładziny jest najważniejszą czynnością całego procesu czyszczenia, i powinno się poświęcić na tę czynność odpowiednio dużo czasu, aby dokładnie zebrać zabrudzenia zalegające w runie wykładziny. Jednocześnie w trakcie odkurzania dokonujemy inspekcji wykładziny pod kątem identyfikacji plam, które będziemy usuwać, oraz ogólnego zabrudzenia wykładziny. Pomoże to nam dobrać odpowiednią metodę czyszczenia. Do odkurzania wykładzin stosujemy odkurzacze kolumnowe z wbudowaną elektroszczotką, która daje efekt nie osiągalny dla zwykłych odkurzaczy.

3. Wstępne rozpuszczanie brudu

Następnie nanosimy na wykładzinę specjalny środek do wstępnego rozpuszczania brudu tzw. Prespray. Ten wstępny etap, jakim jest rozpuszczenie brudu, decyduje o skuteczności czyszczenia, a jest jednocześnie najbardziej zaniedbywany. Celem rozpuszczania brudu jest odseparowanie go od włókna wykładziny.

4. Maszynowe wcieranie presprayu

Działanie mechaniczne jest istotne, aby chemia dotarła w sposób równomierny do każdego miejsca na wykładzinie, oraz żeby wspomagać oddzielanie brudu od włókna . Do tego celu używamy nowoczesnej szorowarki walcowej, która nie tylko dokładnie wciera środek chemiczny, ale również rozczesuje i podnosi runo wykładziny.

5. Odplamianie

Kolejnym etapem jest identyfikacja plam i dobór odpowiednich odplamiaczy. Usuwamy na tym etapie plamy po napojach i środkach spożywczych takich, gumy do żucia, plastelinę, wosk, wymiociny, urynę, smary, ślady po markerach i inne plamy do usunięcia, których potrzebna jest specjalistyczna wiedza środki oraz sprzęt.

6. Ekstrakcja – dogłębne płukanie

Po rozpuszczeniu brudu należy go w jakiś sposób usunąć z wykładziny. Najskuteczniejszą metodą jest wypłukanie i odsysanie brudu. Wykorzystujemy do tego celu specjalistycznych i wydajnych ekstraktorów, które pod ciśnieniem wtryskują środek do płukania i jednocześnie zasysają rozpuszczone wcześniej zabrudzenia wraz z chemią.

7.Zabiegi kończące

Ostatnim zabiegiem na zakończenie czyszczenia jest zaczesanie wykładziny w jednym kierunku. Szczególne znaczenie ma to przy wykładzinach z ciętym włóknem oraz tkanych, gdyż w zależności od kierunku zaczesania zmieniają one odcień. W przypadku wykładzin supełkowych ten problem też występuje, ale w mniejszym stopniu.

8. Suszenie

Po wykonaniu zlecenia przyśpieszamy proces suszenia rozstawiając w różnych miejscach ( zwłaszcza tych najbardziej newralgicznych ) specjalne dmuchawy, które przyspieszają proces suszenia.