Czyszczenie wykładzin dywanowych metodą bonnetowania

Każda wykładzina dywanowa, bez względu na to, z jakiego jest materiału, potrzebuje regularnego pielęgnowania oraz dokładnego czyszczenia. Tradycyjne odkurzanie na sucho to za mało, by usunąć trudne plamy czy brud wtarty głęboko we włókna wykładziny przez lata użytkowania. Istnieje kilka profesjonalnych metod czyszczenia wykładzin dywanowych. Każda z nich przeznaczona jest do nieco innego rodzaju brudu oraz rodzaju wykładziny. Jedną z najskuteczniejszych metod pielęgnacji i czyszczenia wykładzin dywanowych jest bonnetowanie. Kiedy się sprawdzi? Na czym polega? I jakie ma zalety?

Metoda bonnetowania – na czym polega?

Czyszczenie wykładzin dywanowych metodą bonnetowania to niedrogi i przyjazdy dla środowiska sposób na poprawienie wyglądu i dokładne wyczyszczenie wykładzin o niskim runie, supełkowych, igłowanych oraz flokowanych. Z uwagi na to, iż podczas bonnetowania mogłoby dojść do uszkodzeń mechanicznych, metoda ta nie jest zalecana w przypadku wykładzin tkanych, tuftowanych ciętych, a także płytek dywanowych, które mogłyby ulec wystrzępieniu lub skręceniu.

Bonnetowanie wykładzin dywanowych to usługa oferowana przez większość firm sprzątających, gdyż do jej wykonywania stosuje się tradycyjną maszynę jednotarczową. Konieczne jest jedynie wyposażenie się w bonnet, którego koszt wynosi zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Czyszczenie wykładzin dywanowych za pomocą metody bonnetowania niewiele różni się od innych stosowanych powszechnie metod czyszczenia. Potrzebujemy specjalnego środka do bonnetowania, który rozprowadza się na przygotowaną wcześniej wykładzinę, pozostawia na około 5 minut, a następnie usuwa wraz z brudem za pomocą maszyny jednotarczowej wyposażonej w bonnet.

Czyszczenie metodą bonnetowania krok po kroku

Zanim przystąpimy do czyszczenia wykładziny dywanowej metodą bonnetowania, należy ją dokładnie odkurzyć na sucho, następnie za pomocą specjalnego odplamiacza usunąć lokalne plamy, na przykład z tłuszczu czy gumy do żucia. To ważny etap przygotowawczy, który towarzyszy tak naprawdę każdej metodzie czyszczenia wykładzin, dywanów czy tapicerek. Bez niego czyszczenie właściwe może okazać się nieefektywne, dlatego nigdy go nie pomijajmy.

Następnym krokiem jest nałożenie na powierzchnię wykładziny środka do bonnetowania. Robimy to poprzez spryskiwanie jej fragment po fragmencie, możemy do tego celu użyć spryskiwacza ogrodowego. Stosujemy około 1 litra roztworu na 10 do 20 m2, w zależności od grubości runa. Z uwagi na szybkie wysychanie środka do bonnetowania, spryskujmy i czyśćmy wykładzinę etapami, aby nie dopuścić do jej całkowitego wyschnięcia. Po spryskaniu należy odczekać 5 minut, aż środek zacznie działać na brud zalegający w wykładzinie. Po tym czasie czyścimy wykładzinę maszyną jednotarczową z bonnetem, starając się robić to szybko i równomiernie. Gdy bonnet ulegnie zabrudzeniu, zmieniamy go na drugą stronę bądź płukamy i suszymy w wyciskarce do mopów. Po ukończonej pracy należy zaczesać wykładzinę w jednym kierunku i pozostawić do całkowitego wyschnięcia przed ponownym oddaniem jej do użytku.

Zalety czyszczenia wykładzin dywanowych metodą bonnetowania

Metoda bonnetowania ma naprawdę wiele zalet. Jak już wspomnieliśmy na początku, jest ona stosunkowo niedroga, dostępna dla większości firm sprzątających i przyjazna środowisku. Środki do bonnetowania mają neutralny zapach, są bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, a także nie pozostawiają chemicznego osadu, mimo iż nie wypłukuje się ich wodą, jak to jest w wypadku innych metod czyszczenia. Brak konieczności użycia wody sprawia, że zużywa się jej mniej, ponadto wykładzina zdecydowanie szybciej schnie i nadaje się do użytku. Nie ma też ryzyka degradacji podłogi podniesionej na skutek wilgoci.

Metoda bonnetowania umożliwia też oczyszczenie wykładziny dywanowej z grzybów, roztoczy czy mikrobów, dla których niewypłukana chemia z wykładziny stanowi świetne warunki do rozwoju. Tymczasem szybkie wysychanie środków do bonnetowania bez powstawania osadu eliminuje ten problem. Uniwersalne środki stosowane do czyszczenia metodą bonnetowania mogą służyć także jako odplamiacz lub prespray w innych metodach czyszczących. Ponadto mogą jednocześnie czyścić i impregnować, zatem po wyczyszczeniu wykładzina nie wymaga żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych chroniących świeżo uprane runo.

Jak zaznaczyliśmy, bonnetowanie stosuje się jako metodę pielęgnacyjną, którą warto powtórzyć kilka razy do roku. Mimo to na dłuższą metę nie poradzi sobie z głębszymi i mocniejszymi zabrudzeniami, dlatego przynajmniej dwa razy do roku warto wyczyścić wykładzinę metodą ekstrakcyjną, która pozwala na kompleksowe i dogłębne wyczyszczenie włókien oraz podniesienie runa. Dzięki temu, mimo wielu lat użytkowania, wykładzina wciąż będzie się prezentować jak nowa.