Pranie wykładzin dywanowych metodą szamponowania

Dbanie o wykładziny dywanowe to ważny warunek utrzymania ich w nienagannym stanie. Nawet wykładziny wysoce eksploatowane, narażone na wpływ brudu, wilgoci czy częstego deptania, mogą odzyskać dawny blask i wyglądać jak nowe. Wystarczy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia, która jednocześnie usunie nawet silne zabrudzenia, a z drugiej strony nie uszkodzi żadnej z warstw wykładziny. Takie efekty pozwala nam osiągnąć pranie wykładzin dywanowych metodą szamponowania. Na czym polega? Jak się do tego przygotować? I na jakie najczęściej popełniane błędy uważać?

Metoda szamponowania – na czym polega?

Pranie dywanów metodą szamponowania polega przede wszystkim na rozpuszczeniu brudu za pomocą specjalnego środka, czyli szamponu krystalizującego, a następnie na usunięciu brudu przy pomocy maszyny jednotarczowej (inaczej dyskowej) wyposażonej w odpowiednie szczotki czyszczące. Największą zaletą tej metody jest duża skuteczność, jeśli chodzi o usuwanie głębokich plam czy silnych zabrudzeń, przy zachowanym bezpieczeństwie, nawet przy tak delikatnym materiale, jak wełna.

Szampon krystalizujący ma lekko zasadowy odczyn (pH 8,5), dzięki czemu jest odpowiedni do dywanów i wykładzin dywanowych z każdego rodzaju materiału. Do naszej dyspozycji są też szampony nieco delikatniejsze przeznaczone do dywanów orientalnych, a także specjalny szampon dedykowany wykładzinom z problemem niestabilności kolorów. Jeśli chodzi o maszynę, którą rozprowadzany jest szampon, wykorzystuje się maszynę dyskową o maksymalnie 180 obrotach na minutę, wyposażoną w miękką szczotkę odpowiednią do wykładzin dywanowych.

Pranie wykładzin dywanowych metodą szamponowania krok po kroku

Pracę należy rozpocząć od przygotowania wykładziny do prania. Należy ją odkurzyć i usunąć lokalne, tłuste plamy, gumy do żucia, posklejane cukierki itd. To bardzo ważna część pracy, której nie można pominąć, jeżeli szamponowanie wykładziny ma przynieść pożądany efekt. Następnie rozprowadzamy szampon krystalizujący na fragment wykładziny za pomocą maszyny dyskowej, która posiada specjalny zbiornik na roztwór roboczy. Po rozprowadzeniu szamponu przystępujemy do prania wykładziny, fragment po fragmencie. Następnie powstałą pianę i wilgoć zbieramy jak najdokładniej specjalnym odkurzaczem pracującym na mokro. Jeżeli po wyczyszczeniu całkowitym, na wykładzinie ujawnią się nowe plamy, usuwamy je. Na koniec zaczesujemy runo wykładziny w jednym kierunku i pozostawiamy do dokładnego wyschnięcia. Gdy wykładzina już całkowicie wyschnie, jeszcze raz ją odkurzamy, aby usunąć skrystalizowany szampon z „uwięzionym” brudem.

Proces krystalizacji – o co chodzi?

Pranie dywanów i wykładzin dywanowych metodą szamponowania sprawia, że zalegający w nich brud ulega rozpuszczeniu i oddzieleniu od włókien wykładziny, a następnie zostaje niejako „uwięziony” w kryształkach szamponu, które tworzą się w trakcie wysychania wykładziny. To bardzo ważny proces decydujący o skuteczności czyszczenia. Problemy z krystalizacją zwiastują, iż istnieje ryzyko, że na wykładzinie pozostanie brud i silnie szkodliwy osad środka chemicznego. W efekcie wykładzina będzie się brudzić jeszcze szybciej, niż przed praniem. Aby uniknąć problemów z krystalizacją, należy zastosować się do kilku sprawdzonych wskazówek:

1. Stosuj szampony krystalizujące wysokiej jakości i ściśle trzymaj się instrukcji podanej na opakowaniu.
2. Po rozpuszczeniu brudu staraj się jak najdokładniej odessać odkurzaczem pracującym na mokro pozostałą pianę i wilgoć.
3. Zwróć uwagę, w jakich warunkach wykładzina schnie po praniu. Należy zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza pomieszczenia, w którym się znajduje, a także pilnować, by do momentu całkowego wyschnięcia i ostatniego odkurzenia nikt po niej nie chodził.
4. Bardzo dokładnie odkurz wykładzinę na sucho tuż po jej wyschnięciu.

Jakie wykładziny czyścić metodą szamponowania?

Jak wspomnieliśmy na początku, pranie wykładzin dywanowych metodą szamponowania jest skuteczne i dostępne w przypadku większości rodzajów wykładzin. Jeżeli chodzi o rodzaj włókien, to istotne jest, by nadawały się do czyszczenia wodnego i nie miały problemów ze stabilnością kolorów. W ten sposób można czyścić wykładziny z runem polipropylenowym, akrylowym, wełnianym czy poliamidowym. Niemniej specyfika tej metody czyszczenia sprawia, że wykładzina może zostać silnie przemoczona. Należy zatem pamiętać, że w przypadku wykładzin laminowanych istnieje ryzyko rozwarstwienia pod wpływem wilgoci. Z kolei wykładziny tkane mogą ulec skurczeniu, zwłaszcza gdy są ułożone na podkładach bądź leżą luźno na podłożu. Decydując się na czyszczenie tego rodzaju wykładzin, dobrze jest zawczasu poinformować Klienta o istniejącym ryzyku.

Ryzykowne w niektórych wypadkach bywa też użycie maszyn dyskowych, które charakteryzują się silnym działaniem mechanicznym i mogą spowodować uszkodzenie wykładzin. Narażone na taki efekt są na przykład wykładziny tuftowane o ciętym runie czy też tkane wykładziny o małej gęstości. Aby upewnić się, czy użycie maszyny dyskowej będzie bezpieczne, warto przeprowadzić test na niewielkim fragmencie wykładziny i sprawdzić, czy jej użycie nie powoduje uszkodzeń mechanicznych, na przykład rozkręcania przędzy.

Profesjonaliści zalecają, by zrezygnować z metody szamponowania w przypadku wykładzin z podkładem. Jego przemoczenie może sprawić, że całość będzie znacznie dłużej schnąć. Taka sytuacja bardzo utrudnia krystalizację, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do spleśnienia wykładziny. Podobnie nie zaleca się szamponować wykładziny położonej na podłodze dystansowej, istnieje bowiem ryzyko, że woda dostanie się pod podłogę i spowoduje zwarcie instalacji, która na ogół tamtędy przebiega.

Metoda szamponowania – podsumowanie

Podsumowując, można powiedzieć, że pranie wykładzin dywanowych metodą szamponowania jest skuteczne, ale wymaga pewnej fachowej wiedzy i umiejętności. Jeżeli usługa ma zostać wykonana dobrze, nie możemy iść „na skróty”, pomijając etap dokładnego odkurzenia na sucho przed praniem wykładziny czy też usunięcia piany i wilgoci odkurzaczem pracującym na mokro. Równie istotne jest stworzenie odpowiednich warunków do całkowitego wyschnięcia wykładziny i dopilnowanie, by rzeczywiście całkiem wyschła, zanim znowu trafi do użytku.