Pranie wykładzin dywanowych metodą ekstrakcji

Wykładziny dywanowe można spotkać w prywatnych domach, jak i budynkach użyteczności publicznej czy biurach. Bez względu na to, jakiej są konstrukcji, wszystkie wymagają odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko może się okazać, że zgromadzony we włóknach brud jest nie do usunięcia, a wykładzina nadaje się już tylko do wymiany. Można jednak tego uniknąć! Obecnie dostępne są nowoczesne metody prania wykładzin dywanowych. Każda z nich polega na nieco innym sposobie czyszczenia i jest dopasowana do rodzaju wykładziny – po to, by jej nie zniszczyć zbyt silnymi detergentami, lecz poprzez dokładne czyszczenie nadać jej świeżego wyglądu. Jednym z popularnych sposobów jest pranie wykładzin dywanowych metodą ekstrakcji. Na czym ona polega? Kiedy się sprawdzi? I jak wykonywać ją prawidłowo?

Metoda ekstrakcji – na czym polega?

Pranie wykładzin dywanowych metodą ekstrakcji polega na natrysku detergentu na powierzchnię czyszczoną, a następnie odessanie jej razem z brudem przy pomocy maszyny ekstrakcyjnej, zwanej również ekstraktorem. Ten sposób prania jest odpowiedni nie tylko dla wykładzin dywanowych, ale także dla dywanów, tapicerek samochodowych, materacy czy mebli tapicerowanych. W zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni metodą ekstrakcyjną, należy dobrać sprzęt i środki chemiczne. W przypadku wykładzin dywanowych odpowiednie okażą się ręczne ssawy o szerokości około 36 centymetrów bądź elektryczne głowice czyszczące ze specjalną wirującą szczotką.

Zanim przystąpimy do właściwego prania wykładziny dywanowej, musimy ją najpierw do tego przygotować. Pominięcie tego etapu może skutkować niedostatecznym wyczyszczeniem wykładziny. Musimy wiedzieć, iż detergenty używane w maszynach ekstrakcyjnych należą do delikatniejszych, a sam czas ich stosowania jest krótki, zatem bez odpowiedniego przygotowania wykładziny dywanowej czyszczenie może okazać się nieefektywne. Istnieją cztery podstawowe zasady dotyczące wszystkich metod czyszczenia wykładzin i dywanów, również metody ekstrakcyjnej, a mianowicie:

1. Usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych (najczęściej chodzi o odkurzanie na sucho).
2. Rozpuszczenie brudu.
3. Usunięcie brudu.
4. Suszenie

Zatem przygotowanie polega na wcześniejszym usunięciu zabrudzeń, które nie ulegną rozpuszczeniu w procesie czyszczenia. Dopiero wtedy można przejść do części właściwiej, a więc rozpuszczenia i usunięcia brudu.

Pranie metodą ekstrakcji – rozpuszczanie brudu i płukanie ekstrakcyjne

Można powiedzieć, że metoda ekstrakcji dzieli się na dwie fazy. Pierwsza z nich to rozpuszczenie brudu za pomocą presprayu. Druga to wypłukanie rozpuszczonego brudu środkiem do płukania ekstrakcyjnego. Rozpuszczanie brudu wykonujemy przy pomocy spryskiwacza ogrodowego, elektrycznego lub przepływowego. Na ogół stosuje się około jednego litra roztworu na 1om2 wykładziny, niemniej ilość tę można zwiększyć, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo dużymi zabrudzeniami. Stosowanie presprayu sprawia, że podczas całego procesu prania zużywa się mniej wody, gdyż rozpuszczony w ten sposób brud udaje się w całości usunąć już po jednokrotnym płukaniu. Jeżeli wykładzina jest wyjątkowo głęboko i silnie zabrudzona, samo spryskanie jej nie wystarczy – środek należy wetrzeć maszynowo bądź ręcznie. Najlepsza do tego celu będzie maszyna z walcowymi szczotkami, gdyż jest w pełni bezpieczna dla każdego rodzaju wykładziny, a ponadto dodatkowo rozczesuje i podnosi runo.

Wybierając prespray i środek do ekstrakcji, należy wziąć pod uwagę rodzaj włókna, z jakim mamy do czynienia. Kierujemy się przy tym regułą, że im wyższy odczyn pH środka czyszczącego, tym skuteczniejsze czyszczenie. Jednocześnie należy sprawdzić wrażliwość na środki zasadowe włókna, które zamierzamy prać. Na przykład wełna jest wyjątkowo wrażliwa na środki zasadowe, z kolei impregnowane wykładziny nie powinny być czyszczone środkami o pH większym niż 9,8. Stosowanie źle dobranych środków chemicznych do prania może trwale uszkodzić wykładzinę dywanową. W przypadku silnych zabrudzeń można zdecydować się na środek silniej zasadowy, trzeba jednak wtedy zadbać o neutralizację kwaśnym środkiem podczas płukania ekstrakcyjnego.

Destabilizacja koloru – test niebieski i test czerwony

W procesie rozpuszczania brudu przy pomocy presprayu może powstać zjawisko destabilizacji koloru wykładziny. Dlatego przed podjęciem tych czynności należy wykonać tak zwany „niebieski test” stabilności kolorów, który pozwoli nam określić, czy możemy bezpiecznie czyścić wykładzinę wybranym przez nas presprayem. Test polega na punktowym naniesieniu na wykładzinę testowanego środka zasadowego. Po odczekaniu około 3 minut przyciskamy w to miejsce biały ręcznik bądź chusteczkę i po 30 sekundach sprawdzamy, czy na białej powierzchni odbił się kolor wykładziny. Jeśli tak, jest to dowód, że występuje problem ze stabilnością koloru. Wtedy warto wykonać kolejny test, tak zwany „test czerwony”. Polega on na spryskaniu testowanego wcześniej miejsca neutralizującym środkiem kwaśnym. Ponownie czekamy 3 minuty, następnie przyciskamy do niego biały ręcznik czy chusteczkę i po 30 sekundach sprawdzamy efekt. Jeśli kolor przestał schodzić, oznacza to, iż po użyciu środka zasadowego jesteśmy w stanie ustabilizować go neutralizującym środkiem kwaśnym. Jeżeli jednak to nie pomogło, musimy niestety zrezygnować z wybranego przez nas środka.

Metoda ekstrakcji – podsumowanie

Pranie wykładzin dywanowych metodą ekstrakcji można w skrócie opisać za pomocą kilku punktów:

1. Czyszczenie nierozpuszczalnego brudu – odkurzenie na sucho i podniesienie runa wykładziny.
2. Test stabilności kolorów – test niebieski, w razie potrzeby test czerwony.
3. Usunięcie lokalnych plam, takich jak plamy z tłuszczu, przyklejona guma do żucia itd.
4. Rozpuszczenie brudu – spryskanie wykładziny presprayem, odczekanie kilku minut.
5. W przypadku silnych zabrudzeń wcieranie presprayu ręcznie lub maszynowo.
6. Usunięcie brudu – płukanie ekstrakcyjne.
7. Zaczesanie wykładziny w jednym kierunku.
8. Suszenie wykładziny w odpowiednich warunkach.

Obecnie metodą tą posługują się profesjonalne firmy sprzątające na terenie większych miast, takich jak Katowice, Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław czy Kraków.