Czyszczenie wykładzin dywanowych na sucho – „suche wiórki”

Czyszczenie wykładzin dywanowych różnymi profesjonalnymi metodami zwykle wiąże się z ich zmoczeniem i koniecznością pozostawienia na kilka lub kilkanaście godzin do całkowitego wyschnięcia. Trzeba też zapewnić ku temu odpowiednie warunki, w przeciwnym razie wykładzina zacznie gnić. Co więc zrobić, gdy chcemy wyczyścić wykładzinę w miejscu, w którym wciąż przebywają ludzie i nie ma możliwości, by przez kilka godzin pozostawała nieużywana? Dobrą metodą jest czyszczenie wykładzin dywanowych na sucho, metodą nazywaną także „suche wiórki”. Na czym polega? Dlaczego jest skuteczna?

Metoda „suche wiórki” – na czym polega?

Czyszczenie wykładzin dywanowych na sucho polega na szczotkowaniu specjalnych wiórków pomiędzy włókna tworzące runo wykładziny. Wiórki, nazywane też proszkiem, trocinami czy kukurydzą, mają zdolność wchłaniania brudu bez użycia wody.
Kluczem do skuteczności tej metody jest odpowiednie wtarcie wiórków w wykładzinę. Nie chodzi tylko o głębokość, na jaką mają zostać wtarte, ale i sposób ich wcierania. Pomocna w tym okaże się specjalna maszyna CarpetCleaner, która posiada dwie walcowe szczotki kręcące się w przeciwnych kierunkach. Zaleca się, by na każdym fragmencie wykładziny wcierać wiórki 10 razy w jedną stronę i kolejne 10 razy w kierunku prostopadłym.

Podczas wcierania wiórki zaczynają działać, chłonąc brud z wykładziny, dlatego należy wykonać tę czynność bardzo skrupulatnie. Następnie wtarty proszek ściągamy z wykładziny przy pomocy maszyny z przystawką Renowator lub za pomocą odkurzacza. Jeżeli jednak decydujemy się na tę drugą opcję, musimy odczekać aż wiórki i wykładzina całkowicie wyschną, czyli jakieś 45 minut.
Po zakończeniu czyszczenia sprawdzamy, czy pozostały jakieś plamy, i w razie potrzeby usuwamy je specjalnym odplamiaczem. W systemie CarpetCleaner możemy zaopatrzyć się w odplamiacz uniwersalny lub specjalny. Odplamiacz uniwersalny usuwa plamy z kawy, herbaty, soków, nacieki z owoców i inne podobne, które pozostały po czyszczeniu na sucho. Z kolei odplamiacz specjalny poradzi sobie z trudniejszymi plamami, na przykład z atramentu, lakieru do paznokci, smoły czy gumy do żucia.

Czyszczenie wykładzin dywanowych na sucho krok po kroku

Pracę rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wykładziny. Można do tego celu wykorzystać maszynę CarpetCleaner z przystawką Renowator, ale tradycyjny odkurzacz również się sprawdzi. Następnie wyjątkowo silne zabrudzenia spryskujemy specjalnym Aktywatorem. 5 minut przed otworzeniem i wysypaniem suchych wiórków na wykładzinę należy odwrócić je do góry nogami, a po otworzeniu dokładnie wymieszać. Następnie rozrzucamy równomiernie wiórki na wykładzinę. Powinno wyjść około 1 kg na 15 m2, czyli garść wiórków na 1 m2. Teraz czas na najważniejszy element czyszczenia na sucho – wcieranie wiórków w wykładzinę za pomocą maszyny CarpetCleaner. Pamiętajmy, by robić to dokładnie i zgodnie z instrukcją, bez pośpiechu i skrupulatnie. Zbyt pobieżne wtarcie wiórków skutkuje pozostaniem niektórych plam i cały zabieg będzie trzeba powtarzać od nowa. Następnie wtarty proszek zbieramy z wykładziny maszyną CarpetCleaner z przystawką Renowator. W trudno dostępnych miejscach, na przykład w narożnikach ścian czy między meblami użyjmy tradycyjnego odkurzacza. Jeżeli wolimy cały proszek zebrać odkurzaczem, odczekajmy do całkowitego wyschnięcia wykładziny (30-45 minut). Na koniec usuwamy ewentualne plamy przy pomocy odplamiacza uniwersalnego lub specjalnego i zaczesujemy runo w jednym kierunku. W razie potrzeby czyszczenie suchymi wiórkami możemy powtórzyć na najbardziej zanieczyszczonych fragmentach wykładziny.

Kiedy zastosować metodę „suche wiórki”?

Czyszczenie wykładzin dywanowych na sucho sprawdzi się szczególnie w przypadku hotelowych wykładzin welurowych, które muszą być ciągle dostępne dla Gości. Brak potrzeby suszenia wykładziny po czyszczeniu sprawia, że tuż po jego przeprowadzeniu wykładzina jest gotowa do użytkowania. Ponadto czyszczenie metodą „suche wiórki” jest możliwe w przypadku wykładzin w płytkach instalowanych na podłogach dystansowanych (na przykład w obiektach biurowych), pod którymi znajdują się obwody elektryczne. Czyszczenie na sucho eliminuje ryzyko ich zalania i powstania zwarcia, a także nadmiernego przemoczenia podłoża płytek i wypaczenia ich. Czyszczenie na sucho pozwala także zadbać o wygląd runa, podnosząc go w jednym kierunku i nadając mu atrakcyjny wygląd. Regularne korzystanie z tej metody czyszczenia wykładzin dywanowych sprawi, że nawet mocno eksploatowane wykładziny nie stracą swojego pierwotnego wyglądu.