Czyszczenie wykładzin dywanowych metodą kapsułkowania

Dostępne dziś nowoczesne metody sprzątania, z których korzystają profesjonalne firmy sprzątające sprawiają, że nawet najbardziej zabrudzona wykładzina dywanowa może wyglądać jak nowa. Doświadczenie pokazuje, że regularne czyszczenie sprawia, iż wykładzina nie zużywa się tak szybko i z powodzeniem może nam służyć dziesiątki lat. Jakie metody prania i czyszczenia wykładzin są dziś na topie? Jedną z nich jest metoda kapsułkowania. Poznajmy ją bliżej!

Metoda kapsułkowania – na czym polega?

Nazwa metody kapsułkowania pochodzi od angielskiego słowa „encapsulation” i odnosi się do sposobu rozpuszczania i usuwania brudu z czyszczonej wykładziny dywanowej. Pod wpływem środków chemicznych stosowanych w tej metodzie brud zostaje „uwięziony” w kapsułkach, które powstają na skutek krystalizacji cząsteczek chemii. Jest to najnowsza metoda pielęgnacji wykładzin dywanowych, którą zaleca się powtarzać od jednego do kilku razy na kwartał, w zależności od rodzaju włókna oraz intensywności i źródła zabrudzeń.

Czyszczenie wykładzin dywanowych metodą kapsułkowania krok po kroku

Czyszczenie wykładzin dywanowych za pomocą metody kapsułkowania rozpoczynamy od oczyszczenia wykładziny na sucho poprzez jej dokładne odkurzenie, a następnie usunięcie lokalnych tłustych plam, z gumy do żucia czy innych zanieczyszczeń nierozpuszczalnych w wodzie. Tak przygotowaną wykładzinę traktujemy specjalnym środkiem do kapsułkowania, czyli aktywatorem. Można go rozpylić przy pomocy spryskiwacza ogrodowego.

Stosujemy jeden litr roztworu na powierzchnię od 10 do 20m2 (w zależności od grubości runa). Do kapsułkowania wykorzystuje się wysokiej jakości środki, które nie pozostawiają osadu, szybko odparowują, a dzięki temu nie obciążają zbytnio włókien wykładziny i nie wymagają kilkakrotnego płukania.

Po naniesieniu środka do kapsułkowania na całą wykładzinę należy odczekać 5 minut, a następnie dokładnie wetrzeć środek w wykładzinę maszyną z walcowymi szczotkami. Trzeba przy tym uważać, by nie doprowadzić do zbytniego przesuszenia wykładziny. W trakcie czyszczenia można ponownie spryskać wykładzinę, by uniknąć mechanicznego uszkodzenia runa. Kolejnym, bardzo ważnym krokiem w metodzie kapsułkowania, jest pozostawienie wyczyszczonej wykładziny do całkowitego wyschnięcia. W zależności od jej wilgotności, a także warunków panujących w pomieszczeniu, w którym się znajduje, proces ten może trwać od jednej do kilku godzin. Kolejnego dnia po czyszczeniu i wyschnięciu wykładziny należy ją bardzo dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się kapsułkowanego brudu.

Jakie rodzaje wykładzin można czyścić metodą kapsułkowania?

Metoda kapsułkowania jest jedną z najbezpieczniejszych, jeśli chodzi o czyszczenie wykładzin dywanowych. Nie tylko dokładnie usuwa brud, ale także pielęgnuje włókna, nadając im wspaniały wyglądu. Wyczyszczona w ten sposób wykładzina prezentuje się jak nowa. Metodę kapsułkowania można więc stosować do każdego rodzaju włókna, po przetestowaniu stabilności kolorów. Wykorzystanie maszyny z walcowatymi szczotkami sprawia, że można nią czyścić wykładziny wszystkich konstrukcji, nawet te najbardziej delikatne i wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, czyli płytki dywanowe, wykładziny tkane, tuftowane o cienkim runie czy wełniane.

Po kilkukrotnym wykonaniu czyszczenia metodą kapsułkowania zaleca się wyczyszczenie wykładziny metodą ekstrakcyjną, która pozwoli dokładnie wypłukać resztki chemii i brudu, jakie pozostały w wykładzinie.

Metoda kapsułkowania świetnie sprawdzi się do czyszczenia wykładzin dywanowych wysoce eksploatowanych, na przykład w biurach czy hotelach, gdyż szybko i skutecznie usuwa nawet głęboko wtarty brud, a przy tym chroni włókna przed szybkim zniszczeniem.

Czyszczenie wykładzin dywanowych metodą kapsułkowania – podsumowanie

Podsumowując, można powiedzieć, iż metoda kapsułkowania to jedna z najnowocześniejszych metod czyszczenia wykładzin dywanowych w szybki i sprawny sposób. Aby czyszczenie okazało się skuteczne, musimy posiadać odpowiednie środki chemiczne (tak zwany aktywator), które rozpuszczą brud i zawiążą go w małe cząsteczki (kapsułki) łatwe do zebrania. Jednocześnie będą szybko schnąć i nie zostawią na włóknach chemicznego osadu. Równie ważne jest użycie odpowiedniej maszyny do czyszczenia. Powinna ona posiadać walcowate szczotki, które świetnie sobie poradzą z kapsułkami brudu, podniosą włókna wykładziny i nie spowodują mechanicznych zniszczeń.

Warto też pamiętać, by przed rozpoczęciem sprzątania dobrze przygotować wykładzinę i usunąć z niej nierozpuszczalny brud poprzez odkurzanie na sucho, a także wykonać test stabilności kolorów.